A A A
Podwodne pamiątki w muzeum

W Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu otwarto kolejną odsłonę wystawy "Podwodna Odyseja". Tym razem zaprezentowane zostały m.in. elementy polskich okrętów, niszczyciela ORP "Wicher" oraz stawiacza min ORP "Gryf". Jednostki te zostały zatopione przez niemieckie lotnictwo 3 września 1939 roku w porcie wojennym na Helu.

Dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Nurkowania, Muzeum Techniki Militarnej, Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza oraz wieloma osobami prywatnymi pokazane zostały artefakty pozyskane z tych wraków. Część z nich po raz pierwszy od 1939 roku została zaprezentowana publicznie, m.in. krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyż Walecznych ostatniego dowódcy okrętu Stefana de Waldena z wraku ORP "Wicher”, mosiężna tablica informacyjna z napisem "Chantiers Ateliers Augustin Normand Le Havre 1937" z wraku ORP "Gryf” i wiele innych ciekawych eksponatów. Wystawa odbywa się pod patronatem starosty kołobrzeskiego, który oddał w depozyt dwa historyczne skafandry Marynarki Wojennej.

Tymczasem dyrektor muzeum, Aleksander Ostatsz, apeluje do osób mających ciekawe zabytki o tej tematyce, o kontakt z kołobrzeskim muzeum. Rozbudowana wystawa mogłaby się stać ciekawym produktem, który mógłby w przyszłości być pokazywany w całej Polsce... miastokolobrzeg.pl

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia