A A A
Orkiestra Dwóch Instrumentów - od Baroku do Współczesności

Po raz drugi w historii festiwalu „Muzyka w Katedrze” będzie można wysłuchać akordeonu i to w duecie. Duo Accosphere jest międzynarodowym zespołem, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego.

Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą działalności jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych. Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, występując na kilkudziesięciu koncertach w Polsce i za granicą (Austria, Dania, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Do najważniejszych osiągnięć należą: występy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie (2014), występy na międzynarodowych festiwalach muzycznych jak: Barendorfer Klassik Fest w Iserlohn (Niemcy), Festival „Day of Accordion and Bayan Music” w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Wilnie (Litwa), Festival of Modern Art w Odessie (Ukraina), Festiwal Wawel o Zmierzchu w Krakowie, BachFest 2014 w Detmold (Niemcy) czy Festiwal Contemporary Baroque w Wiedniu (Austria). Ponadto duet prezentował się na scenie Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Akademii Muzycznej we Lwowie, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Arithmeum Bonn oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W swoim dorobku artystycznym zespół posiada szereg laurów w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m in.: I miejsca w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (2012, Chorwacja), XVII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2012), XVIII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2012), Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2011). W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z wcześniejszych epok. Wyrazem tych zainteresowań jest współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji a także autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej, powstałych od Baroku do XX wieku. Zespół dokonał nagrań między innymi dla niemieckiego radia WDR3 oraz Polskiego Radia. O renomie Duo Accosphere w skali międzynarodowej świadczy ponadto połączenie wyrazistych, różnorodnych osobowości muzyków, realizujących się z sukcesami również w wymiarze solistycznym.

Wszystkie koncerty w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” są biletowane. Bilety do nabycia w Regionalnym Centrum Kultury oraz godzinę przed koncertem przy wejściu do Bazyliki. Cena biletu: 25 zł (ulgowe 20 zł).

10 SIERPNIA 2017 GODZ. 20.30 BAZYLIKA W KOŁOBRZEGU
XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE”
„Orkiestra Dwóch Instrumentów - od Baroku do Współczesności”
Duo Accosphere – międzynarodowy duet akordeonowy

PROGRAM KONCERTU
Johann Sebastian Bach - Koncert podwójny c-moll BWV1060
(1685-1750)
1. Allegro
2. Andante
3. Allegro

Sofia Gubaidulina - De Profundis (solo Grzegorz Palus)
(ur.1931)

Henryk Wieniawski - Scherzo - Tarantella (solo Alena Budzinakova)
(1835-1880)

Piotr Czajkowski - Suita z baletu „Dziadek do orzechów” op.71a
(1840-1893)
1. Uwertura Miniatura
2. Marsz
3. Taniec Wróżki Cukrowej
4. Trepak
5. Taniec Arabski
6. Taniec Chiński
7. Taniec Pastuszków
8. Walc Kwiatów

Alena Budziňáková

Zaliczana do grona najwybitniejszych reprezentantów słowackiej akordeonistyki. Ukończyła Konserwatorium w Koszycach oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Obecnie jest uczestniczką prestiżowych studiów Konzertexamen w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. Jest laureatką szeregu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, m in. I nagroda w 37. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2012), I nagroda w IMC-UNESCO ”Coupe Jeunesse” w Dunajskiej Stredzie (Słowacja), I nagroda w VI Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (Słowacja, 2010). Koncertuje z repertuarem solowym oraz kameralnym. Dokonała nagrań dla Słowackiego Radia i Telewizji, słowackiego Radia Devin, Polskiego Radia w Rzeszowie i Krakowie oraz niemieckiego Radia WDR 3.

Grzegorz Palus

Absolwent The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze, Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem ponad czterdziestu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Austria, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Włochy, Ukraina, USA). W 2014 roku zadebiutował w roli solisty z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej im. K. Szymanowskiego. Jest zapraszany do prowadzenia kursów akordeonowych m in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, a także zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Od 2016 roku pracuje na stanowisku asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Iniemamocni 2 (Wybrzeże)
Sicario 2: Soldado
Previous Next Play Pause
1 2

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia