A A A
Nowy nabytek MEC-u

Dnia 9 sierpnia 2017r. Miejska Energetyka cieplna oficjalnie przejęła do eksploatacji nowy kocioł gazowy o mocy 12 MW. Kocioł gazowy zamontowany został w jednym z budynków Centralnej ciepłowni w miejscu wyeksploatowanego kotła węglowego o podobnej mocy.

12 MW mocy kotła stanowi około 10 % mocy wszystkich zainstalowanych i pracujących jednostek na terenie MEC Kołobrzeg. Kocioł gazowy zaprojektowany i dobrany został jako jednostka zaopatrująca miejską sieć cieplną w okresie letnim, na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Jednostka uruchamiana będzie każdego roku po zakończeniu tzw. sezonu grzewczego i wyłączana w drugiej połowie września. Praca kotła wyeliminuje w okresie letnim wykorzystanie miału węglowego, co ograniczy emisje pyłów i wtórne pylenie na terenie zakładu.

Dodatkowo w okresie zimowym, dzięki swojej elastyczności w uruchamianiu i osiąganiu pełnej sprawności w krótkim okresie czasu, kocioł gazowy będzie pełnił rolę jednostki szczytowej. W czasie krótkotrwałych nocnych obniżek temperatur zewnętrznych jednostka może być uruchamiana na kilka godzin celem wspomagania pracujących jednostek miałowych. Wyeliminuje to konieczność utrzymywania w „ gorącej rezerwie kotła miałowego co generowało dodatkowe koszty.

Dzięki zastosowanemu dodatkowo układowi odzyskiwania ciepła ze spalin kocioł w trakcie badań osiąga bardzo wysoką sprawność - powyżej 95%. Koszt inwestycji wraz z przystosowaniem hali kotłowej to kwota poniżej 3 000 000 zł. Budowa kotła gazowego jest częścią dużego zadania , które ma na celu modernizacje kotła miałowego o mocy 15 MW , oraz remontu kotła miałowego o mocy 12 MW.

Po zakończeniu ww zadania, oraz biorąc pod uwagę wykonane niedawno prace modernizacyjne dwóch jednostek kotłowych o mocy 25 MW, MEC w bardzo dobrym stanie technicznym gwarantującym pełne bezpieczeństwo wytwarzania energii cieplnej na potrzeby miasta.

Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u
Nowy nabytek MEC-u

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia