nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
A A A
Ratusz Miejski

Ratusz to od wieków zamek mieszczan, wizytówka miasta. Już w 1380 r. na rynku stanęła siedziba Rady Miejskiej. Materiały ikonograficzne ukazują nam jego wspaniały wygląd. Rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły go, tworząc dzieło koronkowej roboty o malarskim wręcz charakterze.

 

Ratusz gotycki był perłą architektury miast hanzeatyckich, świadczył o wielkim prestiżu i ambicjach kołobrzeżan. W czasie oblężenia w 1807 r. obiekt został w dużym stopniu zniszczony. Zapadła decyzja o rozbiórce ratusza. Nie rozebrano go jednak całkowicie - to, co nie uległo całkowitemu zniszczeniu, zachowano, by świadczyło o wartości historycznej nowego obiektu. W latach 1829-32 postawiono nowy ratusz według projektu znanego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Budowla neogotycka zbudowana została zgodnie z dziewiętnastowiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza.

 

Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek - wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Nigdy jednak celom militarnym nie służył, projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta. Spójrz na wieżę zegarową - niegdyś na jej galerii koncertowała orkiestra. Jednym z trwalszych wspomnień, jakie pozostają z wizyty w nadbałtyckich miastach, jest dźwięk zegarowego kuranta. Zegar wybija godziny i kwadranse. Wieżę zdobią też wizerunki herbów miejskich Obecnie w ratuszu odbywają się posiedzenia Rady Miejskiej. Znalazły tu także dla siebie miejsce takie instytucje, jak: Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Galeria Sztuki Współczesnej. W podziemiach, w których zachowano gotyckie sklepienia, mieści się kawiarnia muzyczna. Zwiedzając ratusz powinieneś koniecznie obejść wszystkie jego pomieszczenia. Budowniczowie nowego ratusza zachowali część dawnej, średniowiecznej budowli, zwłaszcza jej fragment północno-wschodni. Przed Tobą kilka kolumn kamiennych; z jedną z nich, będącą średniowiecznym pręgierzem miejskim, ma związek następująca opowieść.

 

Opowieść o buntowniku Jakubie Adebarze

We wrześniu 1524 r. w Kołobrzegu mial miejsce bunt mieszczan, którego celem bylo ukrócenie poczynań Rady Miejskiej. Na czele zbuntowanych stanął wójt biskupi Jakub Adebar. Rodzina Adebarów była jedną z najbogatszych w Kołobrzegu i od lat rywalizowała o wpływy z równie wielkim rodem Schliejfenów, której członkowie od lat piastowali funkcję burmistrza. Buntownicy odnieśli niebywały sukces - rada miejska przystała na ich żądania. Adebar został wybrany przewodniczącym nowo utworzonego "kolegium rnieszczańskiego", którego zadaniem było "doradzać" radzie miejskiej, a faktycznie sprawować władzę w mieście. Nasz bohater zaczai prowadzić podwójną grę i dążył do faktycznego przejęcia urzędu burmistrza. Swoimi nieprzemyślanymi uczynkami zniechęcił do siebie swoich dawnych sprzymierzeńców. Nie bez znaczenia w narastaniu wrogości do niego były jego zdobycze miłosne wśród pięknych kobiet miasta. Wielu rajcom miejskim przyprawiał on przysłowiowe rogi. Kiedy sława Adebara zaczęła przygasać, w grudniu 1524 r. w ratuszu miejskim odbył się sąd nad nim. Za jego niecne uczynki skazano go na śmierć przez ścięcie toporem katowskim. Wyrok wykonano za ratuszem. Na głowicy jednej z kamiennych półkolumn ratuszowych, w miejscu, gdzie dokonano egzekucji, nieznany kamieniarz wyrzeźbił jego głowę. Wizerunek tej głowy miał pełnić funkcję odstraszającą przed straszną, surową ręką sprawiedliwości władz miejskich. Z biegiem lat wytworzył się kult Adebara, a kolumna, zachowana do dziś, nosi jego imię. Zgodnie Z tradycją, pogłaskanie jej przynosi spełnienie życzenia, jest też gwarancją powrotu do Kołobrzegu. A więc, drogi Gościu, by powrócić do naszego miasta, nie musisz wrzucać pieniędzy do fontanny czy studni - wystarczy pogłaskać z uśmiechem głowę Adebara.

autor tekstu: Robert Śmigielski

 

Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski
Ratusz Miejski

PANORAMA RATUSZA MIEJSKIEGO

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia