nieruchomosci
edukacja
dla-przedsiebiorcow
klimatycznykolobrzeg
miasta-partnerskie
organizacje-pozarzadowe
migamy
Rain

14°C

Kołobrzeg

Rain

Wilgotność: 91%

Wiatr: 18 km/h

  • 16 Lip. 2020

    Rain 17°C 13°C

  • 17 Lip. 2020

    Częściowe zachmurzenie 20°C 15°C

A A A
Dzień Bociana

Dzień 31 maja został ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" w roku 2003 Ogólnopolskim Dniem Bociana. Święto ma na celu zwiększenie wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie.


Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, ponieważ mimo przyjaznego nastawienia do bocianów to człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń, powodujących śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.


Bocian biały to ptak powszechnie znany i lubiany, symbol polskiej przyrody. Jego upierzenie jest głównie białe, z czarnymi piórami na skrzydłach. Dorosłe ptaki mają długie czerwone nogi oraz długie spiczasto zakończone czerwone dzioby i mierzą średnio 100-115 cm od czubka dzioba do końca ogona, ze skrzydłami o rozpiętości 155-215 cm.


Bocian biały zjada szereg zwierząt, w tym owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki i małe ptaki. Co ciekawe, popularny przesąd, że zajada się żabami jest wyolbrzymiony. Owszem nie pogardzi ropuchą, ale zdecydowanie bardziej woli pasikoniki, szarańczę i chrząszcze. Większość ze swojego pożywienia znajduje na podłożu, wśród niskiej roślinności oraz w płytkich wodach. Bocian jest ptakiem monogamicznym, lecz nie dobiera się w pary na całe życie. Partnerzy budują duże gniazdo, które może być używane przez kilka lat. Każdego roku samica może przystąpić jeden raz do lęgu, składającego się zazwyczaj z czterech jaj, z którego po 33-34 dniach wykluwają się pisklęta. Rodzice wysiadują jaja i karmią młode. Młode opuszczają gniazdo 58-64 dni po wykluciu, lecz nadal są karmione przez rodziców przez kolejne 7-20 dni.


Polskie bociany są pod ścisłą ochroną i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocian biały (Ciconia ciconia) figuruje w załączniku tzw. Dyrektywy ptasiej (Dyrektywa 2009/147/WE) dotyczącej ochrony dzikiego ptactwa, stając się w krajach członkowskich Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach programu Natura 2000.


Bocian biały często pojawia się w wierzeniach ludowych, przysłowiach i powiedzeniach. Utożsamiany jest ze szczęściem i narodzinami. To także jeden z zwiastunów wiosny.


Wierzenia związane z bocianem


Jeżeli pierwszego bociana spostrzeżemy w powietrzu, to w tym roku będzie się nam wiodło pod każdym względem. Jeżeli będzie stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Wróżba na podstawie obserwacji bociana jest nadal powszechna. Wielu gospodarzy wierzy, że tam, gdzie się gnieździ bocian, będzie się szczęśliwie działo. W innej wersji jest przekonanie, że bociany zakładają gniazda w gospodarstwach uczciwych i porządnych ludzi. Wróżono też z zachowania bocianów pogodę. Jeśli latały wysoko zwiastowało to wczesną wiosnę lub ładną pogodę, jeżeli nisko późną wiosnę lub opady deszczu. Gdy ptaki w czasie wychowywania młodych znosiły do gniazda perz, nawóz lub inny materiał na wyściółkę miało to być zapowiedzią nadchodzących deszczów.

71589
Zdjęć w Galeriach
4982
Artykułów
3658
Wydarzeń
5.1KK
Unikalnych wywołań

Nadchodzące wydarzenia kulturalne

Kołobrzeskie Kina: DKF "Sztorm" i Wybrzeże

Zdrajca (DKF)
Kino na leżakach
Ojciec (DKF)
Previous Next Play Pause
1 2 3

REWITALIZACJA MIASTA

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

Rewitalizacja Miasta Kołobrzeg

zobacz serwis

PORTAL DLA SENIORA

Karta Seniora

Karta Seniora

zobacz serwis

KOŁOBRZESKA ŻEGLUGA PASAŻERSKA

KołobrzeskaŻegluga Pasażerska

Rejsy na Bornholm

zobacz serwis

BAZA ZABYTKÓW

Kołobrzeskie Zabytki

Kołobrzeskie Zabytki

zobacz serwis

KANAŁ YOUTUBE KOŁOBRZEG

Klimatyczny Kołobrzeg 2017
Port Pasażerski
Marina Solna
Kanał Filmowy Youtube Miasta KOłobrzeg

GALERIA FOTO

Kołobrzeg
Kołobrzeg
Inwestycje
Sport
Wydarzenia